Новини, 30.06.2020

«Замкнення обігу сировини»: запуск платформи дій, націленої на збільшення кількості переробленого скла

Брюсель та Бюлах, 30 червня 2020 року– Європейський комісар Віргініюс Сінкевічюс тепло привітав сторони, зацікавлені у зборі та переробці скла, що зібралися для запуску програми раціонального використання цього матеріалу, покликаної об’єднати європейську екосистему склопакування з метою стимулювання повторного використання скляних пляшок для виготовлення нової склотари.

Крок було здійснено у спробі активізувати європейську циркулярну економіку у відповідь на прийняття Європейської зеленої угоди (the European Green Deal), набору ініціатив Європейського Союзу, направлених на стійкий розвиток. Скло протягом тривалого часу є лідером у замкненні обігу сировини, оскільки скляне пакування піддається переробці нескінченну кількість разів, а показник збору використаного скла сягає 76%. Загальноєвропейська платформа дій «Замкнення обігу сировини» - це висхідне колективне партнерство приватного та державного секторів, метою якого є підвищення до 90% показника збору скла до 2030 року. Ініціатива об’єднала 12 європейських федерацій, що представляють інтереси скловиробників, підприємств з переробки, брендів, організацій з повторного використання та муніципалітетів.

Серед європейських партнерів-засновників Європейська федерація виробників склотари (FEVE), Європейська федерація переробників скла (FERVER), Європейський комітет виробників вина (CEEV), Європейська федерація бутильованих вод (EFBW), spiritsEUROPE, Soft Drinks Europe (UNESDA), Альянс розширеної відповідальності виробників  (EXPRA), Альянс організацій відповідальності виробників пакування (PROsPA, який представляє CITEO), ACR+, Eurocities, Муніципальні відходи Європи та Європейська асоціація виробників фруктових соків (AIJN).

Для гарантованого впровадження на місцях заходів та індивідуальних рішень, Європейська платформа пліч-о-пліч співпрацюватиме з національними партнерами у кожній державі-члені ЄС.

Сьогодні для офіційного онлайн-відкриття платформи та підписання Європейського плану дій зібралося понад 200 гостей, до яких долучилися партнери-засновники та національні представники з 11 країн – Франції, Німеччини, Італії, Польщі, Португалії, Іспанії, Великобританії, Австрії, Бельгії, Швеції та Ірландії.

‘Конкретний приклад спільних зусиль заради творення циркулярної економіки’

комісар з питань довкілля, океану та риболовства, котрий прокоментував подію так: «Скло – це чудовий приклад циркулярного матеріалу. Вам уже вдається досягати визначних результатів у його зборі та переробці. Незважаючи на це, сьогодні ви показали, що прагнете більшого, а саме підняти ці показники по всьому ЄС та знайти можливості для покращення на усіх ланках ланцюгу переробки. Я впевнений, що ви зможете реалізувати свою місію та зробити платформу «Замкнення обігу сировини» трампліном для досягнення вищих рівнів ієрархії відходів».

Європейський план дій, котрий представив Мішель Джаннуцці, Президент Європейської федерації виробників склотари (FEVE) на сьогоднішньому відкритті, має на меті структурні зміни у ланцюгу збору та переробки скла, актуальні для більшості країн ЄС. Муніципалітети є ключовими партнерами у питаннях активізації збору скла, тож партнери програми «Замкнення обігу сировини» планують встановити міцні зв’язки з органами місцевої влади, аби поширити роздільний збір скла, підняти рівень збору у великих містах та туристичних зонах та бути впевненими у тому, що використання, збір та переробка скла заохочуються спільними керівними принципами та інструментами на усіх етапах використання. Окремі напрямки діяльності варіюватимуться від організації муніципальних заходів з просування збору та переробки скла та передових практичних майстер-класів до підтримки експериментальних проектів зі збору в густонаселених та туристичних зонах, розробки плану оцінювання якості склобою та зміцнення співпраці між зацікавленими сторонами у різних країнах.

Описуючи план дій, Мішель Джаннуцці, Президент Європейської федерації виробників склотари (FEVE), зазначив: «Наша перевага у тому, що ми працюємо з матеріалом, природа якого дозволяє на 100% перероблювати його нескінченну кількість разів. Це уже можна вважати успіхом у рамках екологічних підходів. Чим більше скла ми перероблюємо, тим менше ми витрачаємо та покладаємося на первинні природні ресурси у виробництві пакування преміум якості, котре здатне зберегти якість наповнення та є безпечним для здоров’я. Наразі на європейському ринку 76% склопакування у обігу повертається на переробку, втім це не межа. Ми маємо на повну використовувати переваги скла та переробляти ще більше. Для цього ми маємо бути активно залученими у цю ініціативу на усіх ланках ланцюга вартості. Рівень підтримки, котрий отримала програма «Замкнення обігу сировини» на даний момент, подає надії на успіх. Я з нетерпінням очікую позитивних результатів у майбутньому». 

Австрія, Франція та Швеція представили свої Національні плани дій, підкреслюючи різницю у підходах до проблеми у різних країнах ЄС та наголошуючи на необхідності розробляти індивідуальні плани на місцях. Водночас це показує важливість узгодженої тактики на європейському рівні, аби ділитися найкращими практиками з метою замкнення обігу сировини та покращення якості використаного скла (склобою). Наявність більшої кількості склобою гарної якості забезпечить ефективніше використання ресурсів завдяки поверненню у виробничий процес використаного скла для створення нової, безпечної склотари преміум якості, що до того ж є на 100% екологічно дружньою. 

Виробництво пакування для харчових продуктів та напоїв, а також ліків, парфумерії та косметики, із постійного матеріалу, що може перероблюватися необмежену кількість разів та повторно використовуватися, скорочує споживання природних ресурсів, відходів, води та електроенергії, що узгоджується з Ціллю сталого розвитку ООН щодо забезпечення переходу до раціональних моделей споживання та виробництва (ЦСР 12). У той самий час переробка скла дозволить галузі суттєво зменшити споживання енергії та викиди CO2, відповідно до Цілі сталого розвитку ООН стосовно вжиття невідкладних заходів щодо боротьби зі зміною клімату та його наслідками (ЦСР 13).

Більше інформації про програму «Замкнення обігу сировини», а також про Європейський та Національні плани дій, ви можете знайти за посиланням www.closetheglassloop.eu

Про скляне пакування

Скло виготовляється із мінералів, котрих незліченна кількість у природному середовищі – піску, кальцинованої соди, склобою та вапняку. Виготовлення скла – одноетапний процес, що відбувається на одному підприємстві. Це матеріал, що на 100 % піддається переробці нескінченну кількість разів. Більша частина зібраних скляних пляшок та банок повторно використовується для виробництва  нової склотари для харчових продуктів, тим самим сприяючи замкненню обігу сировини. Виготовлення нової склотари зі склобою заощаджує електроенергію та сировину та спричиняє менше викидів CO2. Завдяки переробці скла щороку ЄС заощаджує понад 12 млн тонн сировини та скорочує викиди CO2 на 7 млн тонн, що прирівнюється до викидів 4 млн автомобілів на дорогах. Кожні 10% склобою, що використовуються у виробничому процесі, дозволяють споживати на 2,5% менше електроенергії та продукувати на 5% менше викидів CO2.